top of page

Mēs rakstām

Kā pareizi pļaut zālienu

Updated: Apr 18, 2018

Pareiza zāliena pļaušana ir viens no svarīgākajiem darbiem, lai zāliens izskatītos skaists visas sezonas garumā. Šajā rakstā dalīsimies ar padomiem zāliena kopšanā, kurus izmantojot Jūs iegūsiet zālienu, kas neatstās Jūsu kaimiņus vienaldzīgus.

Zāles stiebrs ir tāds pats kā jebkurš cits augs – ja tiek nogriezti augšanas punkti, kuros veidojas jaunās lapas, augs sazarosies un kļūs blīvāks, tādējādi veidojot cieši saaugušu zālienu jeb mauriņu.

Zāliena pļaušana pati par sevi nepadarīs zālienu skaistu, lai tas izskatītos veselīgs liela uzmanība ir jāpievērš pļaušanas biežumam un augstumam. Kopumā pļaušanas process zālienam rada stresu, jo tā lapās veidojas barības vielas saknēm un mēs tās ierobežojam.


Pļaušanas augstumam ir nozīmē

Ļoti svarīgi ir ievērot 1/3 likumu! Nekad nepļaujiet zemāk par vienu trešdaļu no zāliena augstuma. Uzsākot pļaušanas sezonu uzstādiet pļāvēja asmeņu augstumu augstāku, pēc tam ar katru nākamo pļaušanas reizi asmeņu augstumu lēnām samaziniet līdz sasniedzat vēlamo pļaušanas augstumu. Pārāk ātra zāliena saīsināšana rada tam stresu un tas neizskatīsies labi, jo apstājas zāles saņu augšana, daudzi stiebri var iznīkt un zāliens kļūs ass un pa to būs nepatīkami staigāt. Savukārt pēc katras nesteidzīgās īsināšanas reizes zāliens paliks skaistāks un kuplāks.


Ja gadījumā zāliens mitros laika apstākļos un dēļ Jūsu aizņemtības ir saaudzis garāks nekā parasti, tad vispirms nopļaujiet to tikai nedaudz un pēc dažām dienām pļaujiet vēlreiz ierastajā augstumā pēc 1/3 likuma.


Dažreiz cilvēki uzskata, ka vislabāk zālienu ir nopļaut cik vien zemu iespējams, lai nebūtu tik bieži jāpļauj. Nepieļaujiet šādu kļūdu! Īsa zāle neveido ēnas, kas pasargā zāliena saknes no saules un tas ātri vien nodzeltēs. Optimālais zāles augstums katrai zāles sugai var atšķirties, kā arī jāskatās vai zāliens ir pakļauts atklātai saulei vai atrodas ēnainākās vietās. Vēsākās dienās zālienu var droši pļaut īsāku, bet karstākos laika apstākļos to būtu ieteicams atstāt nedaudz garāku.


Kad pļaut?

Uz šo jautājumu nav viena atbilde visiem, jo katrs zālājs ir ar savām īpašībām, kuras veidojas no vairākiem faktoriem – mēslojuma, augsnes, laika apstākļiem, laistīšanas utt. Arī katra zāliena augšanas ātrums vairākkārtīgi mainās sezonas laikā.


Nosacījumus pēc kura iesakām vadīties – pļaujiet tad, kad zāle sasniegusi ne vairāk kā 1/3 no ieteicamā pļaušanas augstuma. Iespējams, lai tiktu pie blīvi zaļojoša zāliena būs jāpļauj vismaz divas reizes nedēļā.


Kas vēl jāzin?

  • Ne visu nopļauto zāli nepieciešams savākt. Daļu no nopļautās zāles, it sevišķi, ja zāliens ir tikai apīsināts, var droši atstāt, tas darbosies kā dabīgs mēslojums kā arī atjaunos augsni. Lielus zāles kušķus, gan neatstājiet uz zāliena.

  • Nepļaujiet mitru zāli. Zāliens izskatīsies nelīdzens ka arī tas var veicināt zāliena slimību attīstību. Kā arī slapja zāle līp pie pļaušanas asmeņiem, radot papildus slodzi pļaušanas tehnikai.

  • Ieteicams katrā pļaušanas reizē mainīt pļaušanas virzienu, lai zāles stiebri attīstītos vienmērīgi uz visām pusēm.

  • Zāles pļāvēja asmeņiem jābūt asiem, tie ir regulāri jākopj. Strādājot ar neasu asmeni zāles griezuma vieta nebūs līdzena un stiebri var tikt traumēti, kā arī izraisīt zāliena slimības.

  • Nemazgājiet lietas uz zāliena – ziepes un sadzīves ķīmija atstāj uz zālienu negatīvu ietekmi.

  • Veiciet regulāru tīrīšanu un apkopi pļaušanas tehnikai.

  • Pēdējā zāles pļaušana, atkarībā no laika apstākļiem, var būt oktobrī vai novembrī. Rudenī zāliens aug lēnāk un tas būs jāpļauj retāk. Svarīgi ziemai sagatavot īsu, sakoptu un tīru zālienu.

  • Neaizmirstiet parūpēties arī par sevi – izvēlieties karstumam piemērotu apģērbu, lietojiet saules krēmu un dzeriet daudz ūdens :)

Tagad droši dodieties un izmēģiniet šo visu uz sava zāliena, lai tas šajā sezonā būtu skaistāks kā jebkad iepriekš. Vai arī izmantojiet mūsu pļaušanas pakalpojumus un mēs par to parūpēsimies.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page